нов 20, 2009
Napisao Urednik u Istorija, Izdvajamo, O materijalima | Коментари су искључени на Kako čistiti nakit
Kako čistiti nakit
Zlato
- Zlato koje nije ukrašeno bilo kakvim kamenjem možete očistiti tako što ćete ga ostaviti u rakiji na kratko, a po vađenju ga dobro iščetkati.
Srebro
- Srebro se čisti krpicom za srebro, koju možete pronaći u većini radnji sa nakitom kupuje, ali potamneli srebrni nakit prethodno očistite limunom.
Što se filigranskog srebrnog nakita tiče, pomešajte alkohol sa talkom i stavite smesu na četkicu za zube i time očistite nakit.
Biseri
- Kiselina u našoj koži održava sjaj bisera, te se preporučuje da se nose što češće.
Požutele bisere stavite na dva minuta u mlako vinsko sirće, a zatim u mlaku čistu vodu. Ostavite ih da se osuše na čistom peškiru.
Bakar
- Bakar vremenom gubi svoj sjaj, a povratićete ga ako ga istrljate limunovom korom. Ako primetite mrlje, uklonite ih vatom koju ćete prethodno natopiti sirćetom i solju.
Platina
- Platina je izuzetno permanentan metal, koji se čisti vodom koju ćete pomešati s deterdžentom ili specijalnim sredstvom namenjenim za čišćenje zlata. Ž
Dijamant, rubin i safir
- Kamenje poput dijamanata, safira i rubina jesu vrlo otporni, ali nije na odmet sporadično im pružiti pažnju u vidu čišćenja. Oni se čiste četkicom koja je pretdodno natopljena toplom vodom i deterdžentom.
Opal i smaragd
- Ovaj problem ne možete rešiti sami, te vam savetujemo da se za čišćenje kamenja poput opala i smaragda opratite juveliru. Razlog je jednostavan – ovakav nakit ima rupe u koje prodire voda, pa se samim tim tu i zadržava, što svakako nije dobro.
Žad i ćilibar
- Ćilibar i žad se čiste apotekarskim benzinom. Nakon tog postupka ga politi uljem masline, i izglancati jelenskom kožom.
Koral
- Da bi ste osvežili koral, treba ga oprati maslinovim uljem. A ako je nakit čist, ali je jednostavno vremenom izgubilo blistavost, ostavite ga da stoji u zamrzivaču nekoliko sati.